Besöket i Mårtensdals skola

Vi besökte Mårtensdals skola den 3. november. Vi var med elever som gick på tvåan. Först när vi kom dit, hade vi lite tid att lära känna varandra. Sen presenterade vi varandra för klassen. Vad heter man och vad tycker man, eller vad tycker man inte om. Efter rasten spelade vi ett brädspel i små grupper. Vi åt också där med eleverna. I slutet av besöket gick vi ut och lekte lekar, som vi hade planerat i förväg.

Vi tycker att besöket var mycket bra. Eleverna var roliga och de deltog bra i våra lekar. Vi tror att eleverna också tyckte mycket om besöket. Det var bra också därför att vi kunde prata svenska med eleverna och det var inte farligt om man inte kunde prata så bra svenska. Det skulle vara trevligt att besöka skolan en gång till.

Ciia och Laura 8A

Mainokset