9.-luokkalaisia Kilterin päiväkodin laskiaisriehassa

Kävimme laskiaistiistaina 9.2. Kilterin päiväkodin laskiaisriehassa. Meitä oli useita 9-luokkalaisia, jotka olivat kiinnostuneita tulemaan.

Tiedosto_000

Liikuntasalissa aiheena oli isot ja pienet yhdessä. Aluksi pidettiin nimikierros, sitten pelattiin salibandya sekä isolla että pienellä palolla. Sen jälkeen meidän hoitotaitoja testattiin eli meille pidettiin kilpailu, jossa meidän piti pukea lapset,kuravaatteisiin ja eskarilaiset toimivat tuomarina. Aina välissä laulettiin ja lapset saivat näyttää taitojaan breakdancessa, päälläseisonnassa ja pyörimisessä.

Tiedosto_001

 

Sen jälkeen lapset menivät omiin ryhmiinsä ja vähitellen syömään. Me 9.-luokkalaiset ja Jenni (opo) käytiin kiertelemässä päiväkotia, joka oli tosi siisti, valoisa, värikäs, eli kaikinpuolin tosi hieno . Parasta oli, kun sai mennä pelaaman vapaehtoisesti salibandya lasten kanssa.

 

 

Kiitos Kilterin päiväkodille kutsusta.

Kivaa oli!

 

Teksti: Natalia ja Donika

Kuvat: Jenni

Mainokset