Retkikurssi kävi Nuuksiossa

7.-luokalla järjestettiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa retkeilyn lyhytvalinnaiskurssi. Melkoisen säädön jälkeen retkipäiväksi saatiin järjestettyä ke 1.6.-to 2.6.2016. Lähdimme lounaan jälkeen koululta bussilla kohti Nuuksiota. Jäimme pois Haukkalammentien pysäkillä, josta alkoi pitkä taival kohti Iso-Holman lampea. Aikamoisen kuuman vaelluksen aikana löysimme sammakoita ja onnistuimme melkein eksymään, mutta lopulta selvisimme suunnitellusti Iso-Holman lammelle. Kuten Nelli sanoi: ”Käveleminen oli leiripaikan arvoista.” Ilta meni muuten mukavasti telttoja pystyttäessä, ruokaa laittaessa ja jutellessa, kunnes kallioiden yli ilmestyi pelottavasti kylähullulta vaikuttava Crusty Clown! Onneksi kyseessä oli vain koulun oma pelle, joka oli tullut hauskuuttamaan meitä :). Seuraavana päivänä sää oli yhtä upea kuin edellisenäkin ja nousimme koko porukka varhain aamupalalle. Saimme leirin kasaan käsittämättömästi tunnin etuajassa, minkä ansiosta ehdimme aikaisempaan bussiin Kattilassa. Paluumatkalla bussissa oli aika väsyneitä retkeilijöitä. Ryhmän yhteiset fiilikset voisi tiivistää Saran kommenttiin: ”oli kuuma,  kivaa ja väsyttää”.

 

Mainokset